Haiti – wyspa Matki Bożej nieustającej Pomocy

Mało kto wie, ża Haiti jest wyspą Matki Bożej Nieustajacej Pomocy. To Jej mieszkańcy przypisują pomoc w zwalczeniu epidemii ospy, która dziesiątkowała kraj.

Epidemia czarnej ospy przybierała na sile tak bardzo, że dziennie umierało z jej powodu pięćdziesiąt osób. Był początek rok u 1882, czas suchej, bezdszczowej pogody, a tylko deszcz mógł  oczyścić powierze. W Port-ou-Prince, stolicy kraju, pojawiła się kobieta, która ofiarowała proboszczowi tamtejszej katedry kopię ikony MBNP. Ten zorganizował 5 lutego uroczysta procesję przez miasto i rozpoczął Nieustanną Nowennę. Już po kilku dniach, 10 lutego, spadł intensywny deszcz. Epidemia zaczęła ograniczać swój zasięg, choroba cofała się, zarażeni zaczęli zdrowieć. 

Wobec powszechnego przekonania o cudownej interwencjij Matki Bozej Nieustajacej Pomocy, Episkopat  i rząd Haiti uznali Ją za patronkę narodu haitańskiego. Kult ikony został rozpowszechniony tak bardzo, że znalazła się ona niemal w każdym domu.

Po tragicznym w skutkach trzesięniu ziemi w styczniu 2010 roku w rzymskim kościółku przed Cudowną ikoną odbyła się żałobna Msza święta.Jej organizatorem był Carl-Henri Guiteau, ambasador Haiti przy Stolicy Apostolskiej, uczestniczyli w niej ambasadorzy akredytowani w Watykanie, wielu biskupów i Haitańczycy przebywający w Rzymie. W trzęsieniu  ziemi zginęło bardzo wielu kleryków seminarium ojców redemptorystów.


Nasze intencje modlitewne:

 

Leave a Reply